Wśród osób organizujących ślub można usłyszeć, że „Ślub w kościele jest dla Młodych, a wesele dla gości.” Jest  w tym powiedzeniu dużo prawdy, ale czym byłby ślub bez zabawy, uroczystej oprawy, no i przede wszystkim gości? Dlatego tak ważne jest kogo, kiedy i jak należy zaprosić.

Listę gości należy przygotować na spokojnie i z dużym wyprzedzeniem. Dlaczego? Ponieważ  od tego, kogo zaprosicie – lub nie – zależeć będzie atmosfera rodzinna zarówno przed, w trakcie, jak i po weselu. Jeżeli rodzice pomagają Wam w organizacji ślubu, powinniście uwzględnić ich sugestie personalne.

Dwie listy
Tradycyjnie przyjęło się, że część gości zaprasza się zarówno na ślub, jak i przyjęcie weselne, natomiast część tylko do kościoła lub USC. Tym ostatnim należy dostarczyć zawiadomienia, mając nadzieję, że zostaną odpowiednio odczytane. Znajomi wedding plannerzy mówią o trudnej sytuacji Młodej Pary, na której wesele przybyli nieplanowani goście. Oczywiście często jest tak, że ktoś inny nie dociera  w ostatniej chwili i wszystkim uda się wyjść z twarzą z tej trudnej sytuacji. 

Na głównej liście zaproszonych osób na pewno znajdzie się najbliższa rodzina – rodzice, chrzestni, rodzeństwo i dziadkowie. W następnej kolejności zapraszamy ciocie i wujków, czyli rodzeństwo rodziców. Jeżeli rozszerzamy listę o dalszych gości, powinni to być kuzyni z obydwu stron rodziny. Ta sama zasada dotyczy pozostałych osób. Z reguły zapraszamy rodziny z osobą towarzyszącą i dziećmi. Trudno przecież wykluczyć ich z zabawy. Dotyczy to także tych, którzy pozostają w związkach nieformalnych, a tych jest w dzisiejszych czasach sporo. Kiedy wyczerpiemy już rezerwy rodzinne, a mamy jeszcze wolne miejsca, czas pomyśleć o niespokrewnionych znajomych – przyjaciołach i sąsiadach.

Na drugiej liście, tzn. osób zawiadamianych o uroczystości, a nie zapraszanych na wesele, znajdą się osoby z dalekiej rodziny lub te, które po prostu lubicie, jednakże ze względu na ograniczoną ilość miejsc, nie macie możliwości ich zaprosić.

Lista wiele razy będzie zmieniana, niektóre nazwiska dodacie, inne wykreślicie, warto uzbroić się w cierpliwość i dobrze zaplanować spis zaproszonych osób.

Ważne terminy…
Lista gości ustalona na mur beton – pozostaje „tylko” zaprosić ich na uroczystości. Robiąc to należy pamiętać o kilku ważnych terminach. Przede wszystkim musicie mieć świadomość, że skoro Wasze przygotowania do ślubu trwają ok. roku, to w rodzinie szybko rozchodzą się wici i zaczynają domysły, kto będzie zaproszony. Nie warto trzymać ludzi zbyt długo w niepewności, ponieważ mając więcej czasu, mogą spokojnie przygotować się na tę wyjątkową uroczystość – kupić fajny prezent, uzupełnić garderobę, zaplanować wyjazd. Nie oszukujmy się – huczne wesele to wydatek nie tylko dla Narzeczonych. Z reguły w rodzinie ustala się, kogo należy zaprosić minimum 3 miesiące przed ślubem – przecież do ilości gości musicie dostosować salę, zamawianą niekiedy rok wcześniej. Potem następuje wybór zaproszeń, ich wypisanie, wręczenie i potwierdzenie. Wszystko powinno się zamknąć ok. miesiąca przed ślubem. Można wtedy uniknąć wielu nieporozumień organizacyjnych.

…i zasady
Nawet najpiękniejsze zaproszenie nie spełni do końca swojej funkcji, jeżeli nie znajdą się na nim odpowiednie informacje. Zawsze pojawia się Para Młoda – ich imiona, czasami zdjęcie, termin (data, godzina) i miejsce ślubu oraz  – dla wybranych gości – przyjęcia weselnego. Warto poprosić o potwierdzenie przybycia, podając numer telefonu. Czasy, gdy nie było takiego wymogu, odeszły do lamusa.

Wypisując zaproszenia dobrze jest wiedzieć, kto już jest pełnoletni, ponieważ de facto powinien otrzymać osobne zaproszenie, aby nie poczuł się potraktowany jak dziecko. Zapraszając te ostatnie, dobrze jest wypisać ich imiona na blankiecie dla rodziców, pozwala to unikać niedomówień. Najczęściej przy nazwisku „głównego zaproszonego” stosuje się dopisek „ z osobą towarzyszącą” lub „z rodziną/dziećmi”. 

Komplet poligrafii ślubnej
Wybór dobrego zaproszenia jest trudny, ponieważ ich ilość i rozmaitość na rynku przyprawiają o zawrót głowy. Do wyboru mamy sklepy tradycyjne oraz internetowe. Wiele osób najpierw robi wstępne rozeznanie, a dopiero potem dokonuje ostatecznego zakupu. Jeżeli ktoś nie ma czasu, to powinien poprosić innych o pomoc. Dlaczego? Ponieważ do wyboru macie zaproszenia drukowane, robione ręcznie oraz wykonane mieszaniną tych technik. Ilość ozdób – tradycyjnych, nowoczesnych, prostych i fantazyjnych – jest praktycznie nieskończona, jeżeli wziąć po uwagę różnego typu ich kombinacje. Bardzo ważne jest kupowanie poligrafii w pakiecie – czyli nie tylko zaproszeń, ale także zawiadomień, kopert, winietek na stół, naklejek czy etykiet na alkohol, menu, podziękowań…Wtedy mamy gwarancję, że wszystko będzie do siebie stylistycznie i tematycznie pasować – rodzajem papieru, czcionką, ozdobami itd. Chyba nikt nie chciałby mieć każdego z tych elementów w niedopasowanej kolorystyce, kroju i treści. Harmonia nadaje klasy przyjęciu i pozwala je podporządkować wybranemu stylowi – jeżeli zdecydujecie się na styl klasyczny, to wszystkie elementy poligrafii muszą do niego pasować, a te z kolei powinny być dostosowane do dominujących elementów stroju Młodej Pary i wystroju kościoła, sali, samochodu. Poza tym kupując wszystko w jednej firmie, łatwiej jest wynegocjować rabat, a w sklepie internetowym zapłacić za jedną przesyłkę. No i nie trzeba tracić czasu na dobieranie kompletów. Natomiast kupowanie poszczególnych rodzajów poligrafii osobno daję frajdę z zakupów i możliwość wyjątkowego, unikatowego ich doboru. Przy okazji można coś na pewno kupić taniej. Tak więc wszystko ma swoje wady i zalety, a wybór należy do Was.

Co to znaczy tanio?
Cena zaproszeń zależy od wielu czynników, m.in. rodzaju i gramatury papieru, z którego zostały wykonane, ilości i jakości użytych ozdób, mniej lub bardziej luksusowej koperty i wnętrza. Do tego dochodzą możliwości personifikacji zaproszeń lub wydruku wizerunku Narzeczonych,  najczęściej dodatkowo płatne. Z reguły za większą zamawianą ilość można  otrzymać dodatkowy rabat, a do zakupów internetowych doliczamy koszt dostawy. Można więc zakupić zaproszenia np. od ok. 1 zł/szt.  aż do ok. 10 zł/szt., przy czym trzeba uważać, gdyż nie zawsze wysoka cena oznacza najlepszą jakość i oryginalność wykonania.

Podobne wpisy