KOSZULA ŚLUBNA DLA PANA MŁODEGO – JAKA WŁAŚCIWIE POWINNA BYĆ?

Wybór męskiej koszuli nie może być przypadkowy, kiedy mówimy o uroczystości ślubnej. W dzisiejszych czasach moda lubi niesztampowe kombinacje, jednak nic nie sprawdzi się tak jak klasyczne rozwiązania. Nawet jeśli jako przyszły Pan Młody zamierzasz zaszaleć z ubiorem, warto byś poznał podstawowe zasady noszenia koszuli. My, skupimy się na formalnej wersji ślubnej.

Koszula jest bardzo ważnym elementem stylizacji męskiej. Nie bez powodu kobiety uważają, że mężczyzna w koszuli od razu wygląda przystojniej. Należy także pamiętać, że w wybranej koszuli Pan Młody spędzi wiele godzin oraz zatańczy niezliczoną ilość tańców, a do tego wciąż będzie chciał prezentować się nienagannie tego dnia.

Prawidłowe noszenie koszuli to temat na porządną książkę, ponieważ istnieje cała masa wytycznych i zasad, którymi mężczyzna powinien kierować się dokonując wyboru. Wybraliśmy najważniejsze i najbardziej przydatne (naszym zdaniem) propozycje.

JAKOŚĆ

Wiele fasonów, odcieni, czy modeli może wpaść mężczyźnie w oko, ale w przypadku koszuli na wesele bardzo ważna będzie jakość materiału. Najbardziej polecaną przez projektantów tkaniną jest bawełna (choć w przypadku muchy świetnie sprawdza się także pika lub satyna).

Materiały wykonane ze 100% bawełny są jednak podatne na gniecenie, dlatego jeśli mężczyzna obawia się o stan swojej koszuli po zdjęciu marynarki, to warto rozważyć opcję z delikatną domieszką syntetyku np. elastanu. Żadna syntetyczna tkanina nie da jednak skórze oddychać tak jak dobrej jakości bawełna. Przed zakupem koszuli zapytaj także o splot – szukaj koszul o splocie bardziej formalnym, skośnym tzw. twill.

KOŁNIERZYK

Elementem rozróżniającym modele poszczególnym koszul jest niewątpliwe kołnierzyk. Istnieje kilka rodzajów kołnierzyka, które mają swój określony sposób noszenia, a próba połączenia go w inny sposób jest najczęściej klasycznym fopa.

Najlepiej sprawdzą się do ślubnej stylizacji:

  • Kołnierzyk cutaway (krawat/mucha)
  • Kołnierzyk semi-spread (krawat/mucha)
  • Kent/standard (krawat/mucha)
  • Ew. kołnierzyk łamany ( wyłącznie mucha oraz smoking/frak)

Szkoła odpowiedniego noszenia  kołnierzyka dla przeciętnego Kowalskiego mogą być nieco skomplikowana, dlatego jeśli Pan Młody wymarzył sobie, że chce wyglądać jak James Bond, powinien przed zakupieniem koszuli sprawdzić, jak i z czym najlepiej nosi się dany rodzaj kołnierzyka.

Wybór kołnierzyka powinien także być dostosowany do rysów twarzy Pana Młodego, ale to już temat na osobny artykuł… Jedno jest pewne – Wystrzegaj się kołnierzyka w stylu button-down, nosi się go jedynie do nieformalnych stylizacji.  


 

MANKIETY

W przypadku formalnych okazji nosi się mankiety wyłącznie na spinki. Istnieje kilka wersji kształtu mankietów. Najczęściej spotkasz się z mankietami prostymi lub lekko zaokrąglonymi. Proponujemy zdecydować się na proste. Oddają ducha klasycznej elegancji i sprawdzą się do każdej stylizacji.

Istnieje wiele teorii, czy i jak mankiety  bardzo powinny wystawać z rękawa. Wedle starej, dobrze sprawdzonej klasyki w pozycji stojącej powinny być niewidoczne, a pojawiać się jedynie podczas pracy rąk. Przestrzegamy Panów, którym zależy na widoczności spinek, że czasami efekt może być nieelegancki i wręcz komiczny, kiedy całe mankiety “wyjdą” niepostrzeżenie spod rękawa marynarki.

PLISA

Plisa może być zakryta lub odkryta w zależności od tego, czy decydujesz się na muchę, czy krawat. Zasada wygląda następująco:

Odkryta plisa = krawat

Zdarza się jednak, że nosi się muchę do koszuli z odkrytą plisą, wówczas ważne jest by guziki odznaczały się, mogą być nawet ozdobne – najczęściej jednak jest to połączenie wybierane do smokingu.

FASON

Obecnie najczęściej noszonymi koszulami są te oznaczone na metce hasłem SLIM FIT. Koszula nie może jednak zbytnio opinać ciała mężczyzny. Powinna być jednak nieco luźniejsza niż te, które wybieramy na piątkowe imprezy, czyli po prostu DOPASOWANA. Fason koszuli Cassual Fit świetnie sprawdzi się dla większych tudzież bardziej muskularnych Panów, którzy chcą uniknąć efektu ściśnięcia. Najlepsze koszule to niewątpliwe te szyte na miarę. Koszula powinna przede wszystkim nie krępować ruchów Pana Młodego i dawać mu maksimum swobody ruchu, dlatego oprócz fasonu niezmiernie ważne jest dobranie odpowiedniego rozmiaru. Koszula powinna być także na tyle długa, by nie wypadała ze spodni w trakcie tańca – najlepiej jeśli po ubraniu sięga do końca pośladka.

KOLOR

Najbardziej klasyczny jest biały lub złamana biel. Zdarza się także, że Pan Młody decyduje się na delikatne, pastelowe róże lub ecru. Istnieje także ważna zasada mówiąca o tym, że jeśli Panna Młoda ma suknię w kolorze ecru, to wówczas biała koszula sprawi, że suknia będzie wyglądała na brudną. Uspokajamy jednak wszystkie Panny Młode, że istnieje mnóstwo odcieni bieli, które dopasują się zarówno do sukni wybranki, jaki i typu karnacji Pana Młodego.

Obecnie Panowie pozwalają sobie na coraz to śmielsze wariacje, jeśli chodzi i ślubny look. Niektórzy z nich opierają się na klasyce, jednak przedstawiają jej własną wariację. Pan Młody bez krawatu ani muszki? To się zdarza! Podwinięte rękawy koszuli? Nie ma problemu. Należy pamiętać, że jest to wersja PO, czyli w trakcie zabawy mężczyzna zdejmuje marynarkę i zbędne elementy i w takim nowoczesnym wydaniu bawi się bez oporów.

Niezależnie od tego, jakie panują trendy, każdy Pan Młody powinien czuć się dobrze w ubraniu, które wybiera na ślub, a jednocześnie czuć, że odzwierciedla ono jego styl oraz charakter. Koszula powinna być niczym druga skóra mężczyzny.

Podobne wpisy