Firmy Weselne w Twojej Lokalizacji

Okiem Konsultantki Ślubnej - Weselne Wrzosowisko

Ślub kojarzy nam się z samymi przyjemnościami. Wreszcie nadchodzi ten moment, kiedy dwoje zakochanych ludzi oficjalnie decyduje się na wspólne życie, a także celebruje swoje uczucie w gronie rodziny oraz przyjaciół. Brzmi pięknie, prawda? Zanim jednak to wszystko się wydarzy, ślub należy zaplanować i zorganizować. Nagle okazuje się, że brakuje wolnych terminów, pomysłów na urządzenie sali, a wśród codziennych obowiązków również czasu na to, by wszystkiemu sprostać. Organizacją tego przedsięwzięcia może Państwa Młodych niekiedy przerosnąć, a nawet (w najgorszym wypadku) niepotrzebnie skłócić. Żeby uniknąć takiej sytuacji Para Młoda może zdecydować się na pomoc wykwalifikowanej konsultantki ślubnej. 

W jaki sposób może pomóc Parze Młodej konsultantka ślubna i dlaczego warto zdecydować się na jej wiedzę i doświadczenie? Te i inne pytania zadaliśmy Agnieszce Wysockiej, która pomagała Parom Młodym z pasji, a obecnie zajęła się tym zawodowo. 

 

Agnieszko, na początek chyba najważniejsze pytanie dla wszystkich, którzy nie do końca jeszcze wiedzą… Czym tak naprawdę w pigułce zajmuje się Konsultant Ślubny? 


Konsultantka ślubna jest taką dobrą duszą pary młodej i ich buforem przed problemami. Dobrą duszą, bo jest od tego, żeby uspokoić parę młodą, doradzić, podpowiedzieć sprawdzone rozwiązania. Planowanie ślubu i wesela wiąże się z dużym stresem i presją, czy to czasu czy też często rodziny. Konsultantka zapewnia parze poczucie spokoju, bo przyszłe małżeństwo wie, że jest w dobrych rękach. Ma wiedzę, która pozwala młodej parze na podejmowanie świadomych decyzji. Konsultantka podchodzi też do całego ślubnego zamieszania z zimną krwią, a takie podejście często się przydaje. Wedding planner jest też buforem, bo oddziela młodą parę od problemów. W dniu ślubu często rozwiązuje problemy i stresowe sytuacje tak szybko i tak dobrze, że ani goście, ani para młoda nie wiedzą, że stało się coś złego czy nieplanowanego. Również w trakcie przygotowań konsultantka kontaktuje się ze wszystkimi podwykonawcami ślubnymi i to ona odpowiada na maile czy telefony, negocjuje i ustala warunki, zajmuje się papierkową robotą. Tak naprawdę przejmuje na siebie wszystkie te sprawy, które parom młodym spędzają sen z powiek. Przyszłym małżonkom zostaje więc tylko cieszenie się tym procesem i branie z przygotowań tego co najlepsze, bo mają osobę, która nad wszystkim czuwa.

 

 

Skąd pomysł na zawód Konsultantki Ślubnej?


Ten pomysł był ze mną od dziecka, więc szczerze nie wiem, skąd wziął się w mojej głowie. Jest to właśnie takie marzenie z dzieciństwa, które teraz spełniam. Przez wiele lat jednak nie myślałam o tym poważnie, szczególnie, że kiedy byłam małą dziewczynką, ten zawód w ogóle nie istniał w Polsce. Poszłam więc w zupełnie inną zawodową stronę. Pomysł na zostanie konsultantką ślubną wrócił do mnie przy okazji organizacji własnego ślubu. Wtedy też, zauważyłam, że ten zawód dość dobrze już funkcjonuje w naszym kraju. Co ważniejsze, zdałam sobie też sprawę z tego, że całe życie przygotowywałam się do bycia organizatorką ślubów, tylko nie zawsze świadomie, ale to marzenie miałam gdzieś zawsze z tyłu głowy. Wszystko czego się uczyłam, a były to bardzo różnorodne tematy, teraz idealnie przydaje mi się w pracy, bo jest to właśnie zawód, który łączy wiele różnych profesji i umiejętności.

 

 

Organizacja ślubu to spełnianie marzeń Pary Młodej. Jak wygląda pierwsza rozmowa z Konsultantem Ślubnym i w jaki sposób kształtuje się dalsza współpraca? 

 

Pierwsze spotkanie jest kluczowe, bo pozwala zobaczyć, czy między parą młodą, a konsultantką jest przysłowiowa chemia. To czy nadają na tych samych falach jest tak naprawdę najważniejsze. Czy konsultantka rozumie, co Młodzi chcą osiągnąć i czy im podoba się styl pracy danej organizatorki. Jeśli nie ma chemii, to nie ważne jak znana czy doświadczona jest konsultantka – to po prostu nie jest dobra konsultantka dla tej konkretnej pary. Na pierwszym spotkaniu konsultantka na pewno zapyta o wizję ślubu i charakter uroczystości, który Młodzi chcą stworzyć. Dopyta też o sprawy, które już zostały ustalone. Opowie o sobie i swoich metodach pracy. Pierwsze spotkanie służy tak naprawdę poznaniu się nawzajem. Dopiero później, po podpisaniu umowy, można przejść do konkretnej pracy.  

 


Załóżmy, że Para Młoda decyduje się skorzystać z Twoich usług - od czego zaczynasz pracę i przede wszystkim, jak udaje Ci się ogarnąć ten cały (nie ukrywajmy) ślubny ogrom obowiązków?

 
Pierwsze robocze spotkanie z parą, która już zdecydowała się na współpracę ze mną, polega na uporządkowaniu chaosu, który już się stworzył wokół ślubu i zaplanowanie kolejnych działań tak, żeby chaosu uniknąć. Na początek tworzymy spersonalizowany harmonogram przygotowań, czyli dokładny plan wszystkich rzeczy, które trzeba załatwić, przypisanych do odpowiednich okresów przed ślubem. Właśnie ten harmonogram jest podstawą całej pracy nad ślubem, dlatego też, musi być dobrze napisany. Na samym początku tworzymy też z Młodymi wizję dnia ślubu, czyli określamy styl, charakter, rozpisujemy główne założenia, które chcemy osiągnąć. To pozwala na świadome podejmowanie wszystkich późniejszych decyzji i zapewnia też ostateczną spójność całego dnia. 
Co do ogarniania, to po prostu mam naturalny talent ... (Agnieszka śmieje się) W pracy wykorzystuję zarówno wszelkie zdobycze techniki, jak i tradycyjne metody, które wypracowałam przez lata prób i błędów w organizacji swoich codziennych spraw. Każda moja para ma u mnie oddzielną teczkę na dokumenty, folder na wirtualnym dysku, który razem współdzielimy i tablicę na inspiracje. Ja sama nie ruszam się nigdzie bez telefonu i mojej papierowej cegły, czyli kalendarza. Cała praca opiera się na dokładnych zapiskach, planach, listach rzeczy do zrobienia. Każdy kto mnie zna, wie, że jestem zorganizowana do szpiku kości i po prostu wykorzystuję to w pracy. 

 


Jakie punkty organizacji ślubu i wesela są według Ciebie najtrudniejsze i spędzają Parze Młodej sen z powiek?

 
Najtrudniejsze dla par jest radzenie sobie z detalami i stworzenie spójnego obrazu dnia ślubu. Często podejmują decyzje szybko i pochopnie, bez konkretnego planu. Na początku planowania nie zdają sobie sprawy z tego, jak wiele spraw będą mieli do załatwienia. Często myślą, że wystarczy wybrać miejsce wesela, dobry zespół i piękną suknię, a reszta sama się jakoś ułoży. Niestety to tak nie działa. Wszystkie elementy muszą ze sobą współgrać, żeby ten dzień był rzeczywiście najpiękniejszy. Każdy, nawet najdrobniejszy element, tworzy charakter ślubu i wesela i jeśli zostanie to zbagatelizowane, to efekt końcowy będzie daleki od marzeń. 


Na pierwszym spotkaniu pokazuje parom młodym przykładowy harmonogram, o którym już wcześniej wspominałam. Taki podstawowy ma u mnie ponad 100 pozycji, a im większe wesele i im bardziej wyjątkowe, tym tych pozycji w rzeczywistości jest więcej. Młodzi zawsze robią wielkie oczy ze zdziwienia, bo dopiero wtedy zdają sobie sprawę z tego, jak wiele zadań przed nimi.

 

 

A czy są jakieś śluby, które zapisały się w Twojej pamięci jako wyjątkowe? 


Mogę powiedzieć, że mój własny? ;) Co do tych zawodowych, to każdy ślub jest inny i niepowtarzalny. Każdy jest na swój sposób wyjątkowy. Uwielbiam wszystko co jest związane z tematyką ślubną, więc szczerze - zachwycam się każdym ślubem. 


Czy spotkałaś się z jakimiś mitami na temat pracy Konsultanta Ślubnego? Możemy je teraz śmiało obalić!


Najczęściej spotykanym przeze mnie mitem, jest to, że konsultantka ślubna organizuje ślub. Tak wcale nie jest. To młoda para jest organizatorem, to oni podejmują wszystkie decyzje. Konsultantka doradza, podpowiada, pomaga uporządkować chaos, ale to cały czas jest wielki dzień przyszłych małżonków. Nawet jeśli fizycznie to konsultantka załatwia większość spraw, spotyka się z podwykonawcami i ustala szczegóły, to zawsze jest to  zgodne ze wcześniejszymi ustaleniami z parą młodą. Dlatego też na początku tworzymy wspólnie wizję ślubu, żeby potem mieć się do czego odwołać. Konsultantka po prostu urzeczywistnia marzenia pary młodej i nigdy nie postępuje według własnego widzimisię. 


Drugim, równie częstym mitem, jest to, że konsultantka jest luksusową usługą i stać na nią tylko pary z dużym budżetem. To też nieprawda. Zakres cen za usługi wedding plannerki jest szeroki w naszym kraju i na pewno każdy znajdzie konsultantkę, która będzie odpowiednia do jego budżetu (nie ważne czy wynosi on 20 czy 120 tysięcy złotych). Tak naprawdę najdroższe są źle wydane pieniądze, a z pomocą konsultantki każda decyzja jest dobra i świadoma. Podpowie ona na czym można zaoszczędzić i podsunie rozwiązania z najlepszym stosunkiem jakości do ceny. Pieniądze wydane na usługi konsultantki są inwestycją w piękny dzień ślubu i spokój pary młodej oraz jej rodziny. 

 

W Polsce chyba wciąż mało Par Młodych decyduje się na pomoc Konsultanta Ślubnego - powiedz nam, dlaczego warto podjąć się takiej współpracy przy organizacji ślubu? 


To prawda, nadal jest to u nas rzadkość, ale na szczęście coraz więcej par korzysta z takiej pomocy. Przede wszystkim konsultantka zapewnia święty spokój. Pary młode są dzięki temu spokojne i uśmiechnięte przez cały proces organizacji, a w dniu ślubu zrelaksowane i wyspane, cieszące się ich wielkim dniem. Konsultantka pozwala też zaoszczędzić czas, który bez niej para zmarnowałaby np. na wertowanie ofert setek usługodawców, zanim udałoby się im znaleźć tych najlepszych. Jest skarbnicą wiedzy, która przyda się przy organizacji. Jest osobą, do której w każdej chwili można się zwrócić i nigdy nie będzie miała dość tematu ślubu. Zapewnia realizację marzeń zgodnie z planem. Dzień ślubu jest wyjątkowy i będzie wspominany przez Młodych do końca życia. Warto więc, żeby rzeczywiście był piękny i pełen pozytywnych emocji, a nie stresu, kłótni i problemów. Po to właśnie jest konsultantka. 

 


Zdradź nam jeszcze proszę, jakie są najświeższe trendy na rok 2017/2018? 


W modzie jest głównie zieleń – zarówno ta ciemna, roślinna, jak i żywa i jasna. Odchodzimy już od pasteli i delikatnych akcentów, które ostatnio królowały. Obecnie stawia się na mocne kolory i wyraźne detale. Zdecydowanie są to trendy dla odważnych, ale warto za nimi podążać, jeśli pasują do charakteru danej pary. Po prostu nie bać się czegoś innego, bo właśnie ta inność jest teraz w cenie. Zaczynamy bardziej dbać o wygląd Pana Młodego i najbliższej rodziny, szukamy innowacyjnych rozwiązań na tort czy księgę gości. Największym hitem, który bardzo podoba się parom młodym jest połączenie roślinnej zieleni z bielą – proste formy, wyraźne akcenty. Dodaje to elegancji ale ma też dość swobodny charakter. Świetnie do tego pasują też geometryczne formy, które dodają industrialnego wyrazu. Zdecydowanie panowie powinni być zadowoleni z takiego rozwoju trendów, bo są one dużo bardziej męskie niż pudrowe róże które wcześniej królowały. 

 


Jakie było najtrudniejsze życzenie do Pary Młodej do zrealizowania? 


Nie ma trudnych życzeń, bo każde jest do zrealizowania. Może brzmię trochę idealistycznie, ale ja naprawdę czerpię przyjemność z tej pracy (jak każda dobra konsultantka ślubna) i nie ma dla mnie trudnych życzeń, a jedynie kolejne zadania do zorganizowania. Oczywiście, że jest więcej pracy np. przy weselu w plenerze niż w sali weselnej, czy przy organizacji ślubu na szycie góry niż w urzędzie stanu cywilnego, ale wszystko jest do zrobienia. 

 

Sama zorganizowałaś swoje wesele … Czy gdybyś mogła cofnąć się
w czasie - skorzystałabyś z pomocy Konsultanta Ślubnego? Kto powinien zdecydować się Twoim zdaniem na taki krok?


Ja osobiście nie. Dla mnie organizacja ślubu była czystą przyjemnością, ale też inwestycją w przyszły zawód. Godziny, które spędziłam na zdobywaniu wiedzy czy poznawaniu usługodawców, teraz procentują w mojej pracy. Jestem też dobrze zorganizowana, więc ogarnięcie tego całego chaosu to nie był żaden problem. Byłam też wtedy studentką, więc miałam dużo więcej wolnego czasu niż osoba pracująca. Był to też dla mnie sprawdzian, czy rzeczywiście ten zawód jest dla mnie, czy rzeczywiście sobie ze wszystkim poradzę. I poradziłam doskonale, nieskromnie mówiąc. Gdybym brała ślub dopiero za jakiś czas, mając już pewność, że ten zawód jest dla mnie i mając mniej czasu niż na studiach, to na pewno skorzystałabym z pomocy innej konsultantki ślubnej. 
Kto powinien zdecydować się na zatrudnienie konsultantki? Każdy! Różne pary mogą natomiast potrzebować różnego zakresu usług. Pary mieszkające za granicą, zapracowane czy z małymi dziećmi, tak naprawdę potrzebują pełnej organizacji. Jeśli Młodzi mają dużo czasu i chęci, to przyda się im chociażby doradztwo. Koordynacja, czyli pomoc konsultantki w ostatnim miesiącu przed ślubem i jej obecność przez cały dzień ślubu będzie dużą pomocą nawet dla par, które świetnie poradziły sobie z całymi przygotowaniami. 

 

 

Agnieszka Wysocka

Założycielka i konsultantka ślubna w Weselnym Wrzosowisku. Na co dzień pomaga parom młodym w realizacji ich ślubnych marzeń. Prowadzi też bloga z rzeczowymi poradami. Prywatnie jest młodą żoną, uwielbiającą dobrą kawę i swoje zwierzaki domowe.  

WWW 

Facebook 

KomentarzeŁaduję
Pobieram komentarze...
cien cien cien
cien cien

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA