Firmy Weselne w Twojej Lokalizacji

ŚLUB W PLENERZE - Co na to Kościół?

   Do niedawna kwestia ślubu plenerowego w Polsce była dla większości Par Młodych jedynie niedoścignionym marzeniem. Przepisy jasno mówiły, że śluby o takim charakterze mogą być udzielanie jedynie w wyjątkowych okolicznościach. Od 2015 roku, dzięki nowelizacji ustawy, śluby cywilne mogą odbywać się “pod chmurką” po uiszczeniu stosownej opłaty. Mimo, że od zmian prawnych minęły już prawie dwa lata, to wciąż niewiele par decyduje się na takie rozwiązanie. W Polsce wciąż największy odsetek par decyduje się na ślub kościelny lub konkordatowy. Przepisy zezwalają co prawda na wzięcie ślubu kościelnego w plenerze, ale zupełnie inaczej ma się sprawa ślubu kościelnego.

 

ŚLUB KOŚCIELNY/KONKORDATOWY

 

   Niewątpliwie jest to najtrudniejszy do zorganizowania ślub, jeśli marzy nam się w innym miejscu, niż kościół. Przepisy kościelne nie dość jasno określają bowiem, czy można zorganizować ślub poza kościołem. Konsultanci ślubni oraz Pary Młode najczęściej spotykają się z różnymi zdaniami w kwestii prawa kanonicznego. Niemniej jednak nadal są one przeciwne wychodzeniu z ceremoniami poza budynek kościelny.

 

 

Co mówi prawo kanoniczne?

 

„Kan. 1115 Małżeństwa winny być zawierane w parafii, gdzie przynajmniej jedno z nupturientów (narzeczonych) posiada stałe albo tymczasowe zamieszkanie lub miesięczny pobyt (...) Za zezwoleniem własnego ordynariusza (biskupa) albo własnego proboszcza, wolno małżeństwo zawrzeć gdzie indziej (czyt. w innej parafii).
 

 

“Kan. 1118 Małżeństwo pomiędzy katolikami lub między strona katolicką i niekatolicką ochrzczoną, winno być zawierane w kościele parafialnym; w innym kościele lub kaplicy może być zawierane za zezwoleniem ordynariusza miejsca (biskupa) lub proboszcza. Miejscowy ordynariusz (biskup) może zezwolić na zawarcie małżeństwa w innym odpowiednim miejscu. Małżeństwo pomiędzy stroną katolicką i stroną nieochrzczoną może być zawarte w kościele lub innym odpowiednim miejscu.”

 

Po naszemu: Czego potrzebujemy?

 

1. Powodu do przeniesienia ślubu w inne miejsca - Zastanów się dlaczego pragniecie przenieść ślub w inne miejsce? Argument dotyczący względów estetycznych może być niewystarczający.

 

2. Miejsca godnego/świętego do odprawienia nabożeństwa - Wybierając miejsce możesz podeprzeć się także mszami organizowanymi na powietrzu dla pielgrzymów lub uczestników wyjazdów kościelnych (nie zawsze są to kościoły, ani miejsca święte).

3.  Przykładowego opisu ceremonii - pamiętaj, że ważne jest nie tylko miejsce, ale też opis uroczystości, która należeć powinna do skromnych. Unikajcie akcentów, czy niekościelnych tradycji.

 

4. Zgody biskupa - Porozmawiaj szczerze z księdzem lub proboszczem parafii o możliwości udzielenia ślubu w plenerze, a następnie wystąp o oficjalną zgodę na zorganizowanie ślubu kościelnego/konkordatowego do biskupa. Dodatkowym atutem może być znajomość z księdzem, natomiast nie gwarantuje ona uzyskania zgody.

 

5. Czasu… - Na decyzję możemy czekać do roku czasu, albo i dłużej. Należy uzbroić się zatem w cierpliwość, a także liczyć z możliwością odmowy.

 

W praktyce...

   Niestety to tylko prawna teoria. W praktyce bardzo rzadko spotkamy się z pozytywnym rozpatrzeniem prośby Pary Młodej. Księża nie są chętni do udzielania ślubów na powietrzu. Najczęściej Para Młoda usłyszy:

 

“Prawo kanoniczne tego zabrania.”

 


   Prawo kanoniczne nie określa jasno w jakich przypadkach wolno udzielić ślubu poza kościołem. Widnieje jedynie zapis o możliwości uzyskania zgody w wyjątkowych okolicznościach. Nie są jednak podane powody, dla których zgodę można otrzymać.”

 

“Kościół jest jedynym godnym miejscem do udzielenia sakramentu ślubu.”
 

   Faktycznie większość sakramentów odbywa się w kościele jak np. chrzest, czy bierzmowanie. Często jednak spotyka się msze organizowane dla pielgrzymów w lesie lub na szlaku turystycznym. Wówczas w plenerze jest udzielany sakrament eucharystii. Warto dodać, że nie zawsze są to miejsca święte jak kapliczki, czy małe kościoły.
 

“Plener nie jest miejscem dobrym na modlitwę.”

 

   j.w.

 

Internetowe porady

 

   W Internecie znajduje się wiele wypowiedzi, jak i relacji ślubnych (nawet sprzed kilku lat) Par Młodych, którym udało się zorganizować ślub kościelny poza murami kościelnymi. Na jednym z forów Panna Młoda o nicku Kasiek07 w 2013 roku pisze (zachowano oryginalną pisownię):

 

ja biorę ślub w ogrodzie przy dworku w którym będzie wesele. Chcemy tam ślub bo projektowaliśmy to otoczenie i będzie to nasze wymarzone miejsce Ślub będzie konkordatowy, i w sumie wszystkie przygotowania wyglądają tak samo jak do tego organizowanego w kościele. Tylko musisz znaleźć księdza, który zgodzi się udzielić ślubu poza kościołem. U nas nie było problemu bo mamy znajomego księdza. Wybierasz miejsce gdzie chcesz ślub i sprawdzasz do jakiej parafii należy ta miejscowość. Jak znajdziesz księdza to wtedy bierzesz ze swojej parafii takie pozwolenie tzw. Misję gdzie zapisane jest że możesz wziąć ślub poza swoją parafią i podajesz tez dane narzeczonego i gdzie będzie ślub(nazwa parafii). Jak masz zgodę ze swojej parafii to dzwonisz/idziesz do proboszcza parafii do której należy ten ogród gdzie chcecie wziąć ślub. Jak się zgodzi to 3miesiace przed ślubem spisujecie u niego protokół, płacicie w USC który tez obsługuje ten obszar. Pozostałe dokumenty załatwiacie w parafiach swoich(akty chrztu, a w USC zaświadczenia).”


 

   Możemy spotkać się także z nietypowymi radami od użytkowników, Muffinlove poradziła, by argumentując chęć zawarcia ślubu w plenerze, po prostu wymyśleć dobry argument:

 

“Ja czytalam, ze wystarczy napisac ze ma sie klaustrofobie, dusznosci w zamknietnych pomieszczeniacj czy tam cos i mozna brac slub na dworze uśmiech


 

   Z wielu wypowiedzi wynika również, że za zgodą zaprzyjaźnionego księdza lub proboszcza parafii została zorganizowana ślubna uroczystość. Użytkownicy radzą zatem, żeby poszukać zaprzyjaźnionego duchownego, który tym samym otworzy nam drogę do ślubu plenerowego.

 

   W większości przypadków najpierw Pary Młode spotykają się z proboszczem, który następnie podpisuje pisemną prośbę do biskupa. Szukając przykładów udanych ślubów kościelnych w plenerze najlepiej byłoby “zajrzeć do źródła”, czyli porozmawiać z księdzem, lub skorzystać z porady księży na forum dla wierzących, a także napisać do Par Młodych, które faktycznie zorganizowały taki ślub.


 

Inne rozwiązania

 

   Usłyszeć “nie” po tak długim czasie oczekiwania może być dołująca i frustrująca. Na szczęście Pary Młode radzą sobie po swojemu.

 

1.Ślub w kapliczce, lub ogrodzie na terenie parafii

Jest wiele pięknych kapliczek, czy miejsc poświęconych, a także uroczych drewnianych kościółków, gdzie można by było powiedzieć sobie TAK. Może warto rozważyć taki kompromis?


 

2. Ślub kościelny dla bliskich, a ślub cywilny w plenerze dla wszystkich zaproszonych gości

Często spotykamy się z takim rozwiązaniem. Para Młoda organizuje wówczas “dwa śluby”, a wszyscy goście zaproszeni zostają na ślub cywilny, który odbywa się w plenerze.


 

3. Ślub w kościele - wesele w plenerze

 

   Jeśli zależy nam jednak na jednej uroczystości, to najprostszym rozwiązaniem będzie zorganizowanie sakramentu “po chrześcijańsku” tj. w kościele, a następnie wymarzonego wesela już pod chmurką, czyli w wymarzonym plenerze.

 

   Zmiany przepisów dot. ślubu cywilnego nie bez echa odbiły się na oczekiwaniach wiernych, którzy chcieliby złożyć przysięgę przed Bogiem, a jednocześnie spełnić marzenia o wyjątkowej uroczystości. Warto dodać w tym miejscu, że Kościół staje się coraz bardziej postępowy. Oznacza to tym samym, że wraz z upływem czasu parafie będą chciały wyjść na wprost oczekiwaniom wiernych i być może załagodzą przepisy dotyczące zawierania ślubów poza kościołem.

 

   zależy Wam koniecznie na takiej uroczystości - warto pomyśleć o tym o wiele wcześniej. Zanim podejmiecie decyzję - zbierzcie potrzebne informacje, porozmawiajcie z księżmi z parafii, a także odpowiedzcie sobie “Dlaczego chcecie powiedzieć tak w konkretnym miejscu?” i następnie spróbujcie przekonać do tej wizji także duchownych.

 

Redakcja FW

 

KomentarzeŁaduję
Pobieram komentarze...
cien cien cien
cien cien

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA