Firmy Weselne w Twojej Lokalizacji

Podróż poślubna dla zmotoryzowanych

Chorwacja to kraj wręcz idealny na podróż poślubną. Są tu złociste plaże, zapierające dech w piersiach krajobrazy, urokliwe miasteczka i absolutnie przepyszne jedzenie. Najlepiej jednak aby kierunek ten obierali miłośnicy motoryzacji.

 

Aby spokojnie przejechać całą Chorwację, od Puli aż po Dubrownik, wystarczą dwa tygodnie i paszport, ponieważ w pewnym momencie wjeżdża się na chwilę na teren Czarnogóry. Są dwie możliwości przejechania tej trasy. Pierwsza to autostrada – szybka i wygodna, ale pozbawiona wszelakich atrakcji widokowych. Druga natomiast, to stara droga międzynarodowa wiodąca wzdłuż wybrzeża Morza Adriatyckiego. Trudno wręcz opisać jakie krajobrazy będzie dane zobaczyć tym, którzy zdecydują się na taką podróż. Droga wije się po klifach jak długi wąż, a po prawej stronie rozpościera się widok na turkusowo-lazurowe wody morskie, z których wyłaniają się niezliczone podłużne wysepki. Na strudzonych podróżą co kawałek czekają hotele lub campingi. Im bliżej miast tym jest ich więcej. Jednakże jeśli odbywacie Waszą podróż poślubną w czasie wakacji niezbędne będzie wcześniejsze zrobienie rezerwacji.

Zwiedzamy

Atrakcje tej trasy rozpoczynają się już w samej Puli. Jest to miasteczko z rzymskimi tradycjami, w którym znajduje się trzeci największy na świecie amfiteatr. Niegdyś odbywały się w nim walki gladiatorów i dzikich zwierząt, którym jednocześnie mogło się przyglądać aż 23 tysiące widzów! Ciekawym miejscem w Puli jest także aqarium znajdujące się w forcie Verudela. Oprócz małych ryb, koników morskich, rozgwiazd itd. można zobaczyć tutaj także rekiny. Z Puli najlepiej udać się do Zadaru gdzie oprócz typowych zabytków niezwykłym miejscem jest odcinek nabrzeża nieopodal przystani promowej, w który wbudowano organy. Fale uderzające o nabrzeże powodują wtłaczanie do nich powietrza dzięki czemu nieustannie słychać tutaj muzykę. Muzykę niepowtarzalną, zmieniającą się z każdą chwilą gdy tylko pojawiają się fale o innej sile. Najprzyjemniej jest przyjść na nabrzeże późno w nocy gdy Zadar śpi i dookoła panuje cisza.

Kuchnia

Koniecznie spróbujcie lokalnych rarytasów takich jak: owczy ser (ham dalmacja) i suszona szynka (dalmatinski prust), czy wiśniowy likier Maraschino. Następnym miasteczkiem na trasie wycieczki, w którym trzeba się zatrzymać jest Szybenik. Podczas zwiedzania go szczególną uwagę należy zwrócić na Katedrę św. Jakuba wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na liście tej znajduje się także starówka kolejnego interesującego miasteczka, którym jest Trogrir. Za prawdziwe arcydzieła sztuki uznać można tutaj takie miejsca jak renesansowy Pałac Ćipiko, czy Pałac Stafileo z gotyckimi oknami ozdobionymi roślinnymi motywami. Kolejny wart zobaczenia budynek wpisany na listę UNESCO znajduje się w Splicie. Jest nim Pałac Cesarza Dioklecjana. Split jest dużym miastem i może poszczycić się wieloma ładnymi zakątkami, zabytkami i muzeami. Warto spędzić tutaj przynajmniej kila dni aby na spokojnie pospacerować jego uliczkami.

Relaks

Jeden dzień przeznaczcie  na zwiedzenie lawendowych pół na wyspie Hvar oraz zakup lawendowych olejków i poduszeczek zapachowych. Lawnda nie tylko ukoi Wasze zmysły i odpręży ciała, ale sprawi także, że będziecie znakomicie spali w swych objęciach, a po powrocie z podróży poślubnej ten zapach już na zawsze będzie się Wam kojarzyl właśnie z tymi niezwykłymi chwilami. Droga, którą będziecie podążali zaprowadzi Was następnie do Omiś położonego u ujścia rzeki Cetiny tworzącej kanion u podnóża skalnego masywu Mosor. Miejsce to jest wręcz nie do opisania. Spokojne, wąskie uliczki otoczone kamenicami z kremowego kamienia aż zachęcają do długich, romantycznych spacerów. Aby dodać odrobinę adrenaliny do Waszej podróży poślubnej powinniście się tutaj zdecydować na wzięcie udziału w raftingu. Spływy dmuchanymi pontonami oferuje wiele miejscowych biur turystycznych nie trzeba się więc o nic troszczyć. Pojedźcie do najbardziej rozrywkowego miasta Chorwacji, czyli Makarska. Wzdłuż dwóch nadmorskich bulwarów obsadzonych palmami znajdują się restauracje, bary, kluby i dyskoteki. Aby wzmocnić się przed całonocnymi tańcami najelpiej skosztować tutaj wyjątkowo świeżych i smacznych  owoców morza oraz chorwackiego wina. Po nocnych szaleństwach jedziemy dalej do słynnego Dubrownika. Jego stare miasto nie tylko zapieraja dech w piersiach ale takżejest unikalne z historycznego punktu widzenia. W całości zachowany jest tutaj układ urbanistyczny średniowiecznego miasta wraz z systemem obronnych umocnień. To dlatego w całości wpisano je na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.  

Obcowanie z naturą

Chorwacja to jednak nie tylko miasta, zabytki i restauracje, ale także niezwykle piękna dzika przyroda. Park Narodowy Jezior Plitwickich znany jest z 16 jezior, które połączone są ze sobą licznymi wodospadami o różnej wysokości i szerokości. Wodospady, kaskady i bystrzyny będzie można podziwiać także w Parku Narodowym Krka. Za to Park Paklenica wart jest polecenia tym parom, które lubią górskie wycieczki lub kochają wspinaczkę. Ci ostatni, pośród bardzo dobrze oznakowanych i zabezpieczonych dróg wspinaczkowych o przenajróżniejszej trudności poczują się jak w raju. Niestety ze względu na ogromną popularność tych wszystkich miejsc wśród turystów praktycznie o każdej porze roku są tutaj całkiem spore tlumy.

Foto plener

Jednakże młoda para w zarówno w chorwackich parkach narodowych jak i w urokliwych miasteczkach będzie miała niezliczoną ilość okazji do zrobienia wspólnych zdjęć w niepowtarzalnej aranżacji. Piękne i romantyczne fotografie we dwoje koniecznie trzeba będzie robić także podczas zachodów słońca, które ze względu na urozmaiconą linię brzegową w każdym miejscu będą inne. Pamętajmy, że to właśnie zdjęcia już na zawsze pozostaną wartościową pamiątką z tej jedynej tak ważnej podróży.

 

Autor: Dominika Kustosz – organizator indywidualnych podróży, fotograf, dziennikarz. Prowadzi stronę www.dominikakustosz.com

Galeria:

Tagi:

KomentarzeŁaduję
Pobieram komentarze...
cien cien cien
cien cien

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA